Płytki ścienne z kamienia naturalnego

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do aranżowania łazienek są płytki ceramiczne. Jednak możemy skorzystać także z wielu innych możliwości aranżacyjnych, kupując na przykład płytki ścienne z kamienia naturalnego. Mogą one prezentować się w naszej łazience równie pięknie, jak nowoczesne płytki 3D.

Łazienka jest pomieszczeniem o dość dużej wilgotności powietrza. Dlatego materiały na podłodze i na ścianach muszą być właściwie zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Ciekawym pomysłem na aranżację łazienki może być sięgnięcie po kamień naturalny, zwłaszcza, że ten materiał jest nie tylko oryginalny, ale i bardzo trwały.

Kamień naturalny był na szeroką skalę wykorzystywany już przez starożytnych Greków i Rzymian. To właśnie starożytne cywilizacje tworzyły w kamieniu wyjątkowe arcydzieła, które możemy podziwiać do dziś. Co więcej, kamienne dekoracje mogą stanowić inspiracje dla współczesnych projektantów wnętrz.

Płytki ścienne z kamienia naturalnego pasują właściwie do każdego rodzaju wnętrz. Można je wykorzystać zarówno do urządzenia dużej, jak i małej łazienki. Jest to materiał bardzo uniwersalny i z jego pomocą można uzyskać łazienkę funkcjonalną, nowoczesną i jednocześnie bardzo przyjazną. Kamień naturalny jest ceniony przede wszystkim w tych wnętrzach, gdzie liczy się nie tylko estetyka, ale także utrzymanie czystości.

Obecnie mamy do dyspozycji dość szeroką gamę płytek wykonanych z kamienia naturalnego. Są one różnej grubości. Możemy zdecydować się na płytki w formie drobnej mozaiki bądź postawić na duże kafelki o oryginalnym wyglądzie. Ważny jest jednak sposób obróbki kamienia oraz jego rodzaj.

Płytki z kamienia naturalnego zachowają swój niepowtarzalny i piękny wygląd, jeśli będziemy je właściwie konserwować. Po ułożeniu płytek nie można zapominać o ich czyszczeniu. Można do tego celu używać specjalnych preparatów z woskiem lub wody z dodatkiem niedużej ilości detergentu. Dość dobrze powinny się sprawdzić również emulsje nabłyszczające.

Kafelki z kamienia naturalnego znakomicie mogą prezentować się nie tylko na ścianie, ale także na podłodze. Kamień odznacza się dość dużą odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W sprzedaży możemy znaleźć płytki tradycyjne oraz rektyfikowane, które są przeznaczone do tak zwanego układania bezfugowego (ich krawędzie są równo przycięte, dzięki czemu można zminimalizować odstępy między nimi).

W łazience obecnie najczęściej pojawiają się płytki z trawertynu, granitu oraz polerowanego marmuru. Najtrwalsze są płytki granitowe, które nadają się zarówno na ściany, jak i na podłogę w łazienkowym wnętrzu.