Idealne kafelki do małej łazienki

Małe łazienki wydają się być pomieszczeniami trudnymi do zaaranżowania, ale tak naprawdę przy pomocy porad architektów wnętrz, można je zmienić w nowoczesne i funkcjonalne wnętrza. W takiej łazience również mogą pojawić się oryginalne wzory płytek, ale trzeba pamiętać, że w niedużych pomieszczeniach bardzo ważną rolę odgrywa przede wszystkim właściwie dobrana kolorystyka.

Aby niewielka łazienka sprawiała wrażenie przestronnej i funkcjonalnej, warto sięgnąć po płytki w jasnych kolorach. Dobrym rozwiązaniem może być także zakup płytek, które będą odbijać światło. Takie kafelki coraz łatwiej można znaleźć w sprzedaży i cieszą się one dość dużym zainteresowaniem.

Aranżując małą łazienkę, najlepiej posługiwać się płytkami w jasnych odcieniach: bieli, szarości, błękitu, pudrowego różu czy jasnej zieleni. Takie kolory sprawiają bowiem, że ściany optycznie się od siebie oddalą, przez co uzyskamy efekt nieco większego wnętrza. Mocne i zdecydowane barwy mogą natomiast sprawić, że pomieszczenie optycznie stanie się mniejsze.

W niedużych łazienkach bardzo dobrze sprawdzają się także wspomniane już wyżej materiały odbijające światło. Mogą to być na przykład połyskujące płytki ceramiczne, szkło, chromowane baterie czy metaliczne mozaiki. Co więcej, przy aranżacji takich pomieszczeń można też wykorzystać duże lustra, gdyż dzięki nim również można w skuteczny sposób uzyskać optyczne powiększenie wnętrza.

Nie jest prawdą, że w małych łazienkach powinny pojawić się małe kafelki. Wręcz przeciwnie, coraz więcej osób decyduje się na zakup dużych płytek ceramicznych do niewielkiej łazienki. Takie płytki układa się o wiele szybciej i taniej, a co więcej, przy ich użyciu także można uzyskać funkcjonalne pomieszczenie łazienkowe. Kafelki muszą jedynie utworzyć jednolitą, spokojną powierzchnię.

Aranżując niewielką łazienkę, można też posłużyć się prostym trickiem, mianowicie prostokątne płytki ułożyć poziomo. W ten sposób uzyskamy nieco szarszą łazienkę. Taką samą zasadę należy wykorzystywać w odniesieniu do pasów oraz motywów, które układają się w pasy. Pamiętajmy też, że zbytnio wzorzyste kafelki mogą wywołać niepożądany efekt zmniejszenia łazienki.

W małej łazience bardzo ważną rolę odgrywa również oświetlenie. Jednak nie należy stosować jednego, głównego punktu świetlnego. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kilku punktów, na przykład można do tego celu wykorzystać nowoczesne kinkiety. Ten rodzaj światła spowoduje tez optyczne poszerzenie się pomieszczenia.